Jump to content
  • Announcements

• Rodion Nagornov

Долгое сохранение сообщений || Delays while posting (click here to read the full text RU/EN)   09/20/2017

Due to some technical reasons visual delays are possible while message sending. Actually your message is published immediately - just interface works long. In such case, please, do not re-send your message immediately! Press F5 to reload the page and check if your message/topic is published. || По техническим причинам возможно визуально долгое отправление сообщений на форуме. Фактически ваше сообщение публикуется мгновенно - долго отрабатывает графика. В случае подобной ситуации, пожалуйста, сначала обновите страницу (F5) и проверьте, появилось ли ваше сообщение. Не пытайтесь сразу отправить его заново.

All Activity

This stream auto-updates     

1. Yesterday
  2. O KAVRemover remove as versões 2018. Tente reinstalar o KAV e desinstalar usando o KAVRemover.
  3. Entre em contato com o suporte no telefone 0800 038 50 76 Opção 1 ou via My Kaspersky clicando aqui.
  4. Wenn der Sichere Zahlungsverkehr im KIS aktiviert ist, werden eigentlich die meisten deutschen Bank-, Shopping- & Payseiten von Kaspersky automatisch erkannt. Beim ersten Aufruf so einer Seite erscheint dann eine Meldung, ob diese Seite immer, temporär oder gar nicht im sicheren Browser gestartet werden soll.
  5. Netzwerkangriff auf Port 3469

Es wird sicherlich Webserver geben, auf denen Pluribus läuft...
  6. No encryption policy specified

Starting utility 'klnagchk'... Checking command line options...OK Initializing basic libraries...OK Current computer is 'WORKGROUP\PSW1' Network Agent version is '10.2.434 (a; e)' Reading the settings...OK Settings verification...OK Network Agent settings: Administration Server address: '172.23.0.1' Use SSL connection: 1 Compress traffic: 1 Numbers of the Administration Server SSL ports: '13000' Numbers of the Administration Server ports: '14000' Use proxy server: 0 Administration Server certificate: available Open UDP port: 1 Numbers of UDP ports: '15000' Synchronization interval (min): 15 Connection timeout (sec): 30 Send/receive timeout (sec): 180 Host ID: 6c0f53c2-c504-46e9-af1d-14e330a92f38 Attempt to connect to the Administration Server...OK Attempt to connect to the Network Agent...OK Network Agent is running Receiving the Network Agent's statistical data...OK Network Agent's statistical data: Total number of synchronization requests: 723 The number of successful synchronization requests: 723 Total number of synchronizations: 4 The number of successful synchronizations: 4 Date/time of the last request for synchronization:2/19/2018 11:19:21 PM GMT (2/19/2018 5:19:21 PM) Deinitializing basic libraries...OK
  7. problème de deconnection avec Kaspersky Secure Connection

Bonjour, J'ai encore eu le même problème plusieurs fois !! pas plus tard qu'hier C'est regrettable que vous n'ayez pas trouvé la parade pour cette anomalie. Etant très satisfait des services Kaspersky j'ai voulu regrouper mon VPN et mon antivirus chez le même fournisseur , mal m'en a pris !!! je payais un peu plus cher chez ExpressVPN mais sur une année je n'ai jamais rencontré ce type d'avarie. Merci de m'avertir si vous avez une mise à jour qui résout le problème. Cordialement.
  8. Я прочитал про возможность изменения места установки KIS и попробовал осуществить в командной строке от имени администратора вот так B:\kis1.exe /pINSTALLDIR="B:\GAMES\kis2018" (где kis1.exe это дистрибутив который я скачал с официального сайта, просто название для краткости сменил , не суть, так как я и с полным так же пробовал) так же я пробовал изменить место установки на другой диск и всё равно касперский ставится как и раньше в C:\Program Files (x86)\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 18.0.0 . НУ ПОЧЕМУ? Что не так то я сделал? Это же команда которая на официальном сайте указана для установки , почему не работает? Я не хочу ставить на диск С, у меня место заканивается быстро если антивирус на нем... Помогите , объясните , что не так-то?
  9. Добрый вечер. Данные переданы. Уточните, пожалуйста, скриншоты в начале темы и в вашем последнем сообщении имеют совершенно разные идентификаторы дисков - вы изменяли конфигурацию виртуальной машины ?
  10. Добрый день. Свернутые списки на самом были добавлены как улучшение и после небольшой практики они действительно удобнее чем полностью развернутые списки.
  11. Appication Whitelist

Hello. Please clarify what report template are you using ?
  12. [2019] GUI/Help

win 7 SP1 x32, KIS 19.0.0.1037 В EULA написан 2017 год, когда в остальных местах с копирайтом, в том числе и в О программе в той же надписи уже используется 2018 год.
  13. Hola Me han puesto en el curro el Office 365 (nube).... El correo en este caso, como no lo va a poder proteger el kis..... Cualquier enlace, adjunto, phising o similar....si se cuela en la "seguridad" integrada de Microsoft...si le doy....en mi ordenador imagino, que el kis me protege no? Porque no tengo manera supongo de proteger directamente el Office 365 con el kis.....
  14. No encryption policy specified

Hello. Please provide Klnagchk output from workstation which is not gettig a policy. https://support.kaspersky.com/9292 instruction for utility.
  15. I have a big problem with the firewall. It does not blocking the stuff it should do! E.g. There is a game I want to play offline (which has online elements) if I block it in the firewall the game still has internet access and is searching invinite long for servers. But if I disconnect my lan cabel the searching stop imidiatly. So it means that the game still understands that there is internet but has not the full access to it. Another example: I wanted to block chrome from internet, the fun thing every site was blocked but i could surf normaly on google and on youtube without any problem. I am buying Kaspersky now for 4 years and I am extremly dissatisfied with it as it is now. I also hate about the firewall that I can only pick programms that already had been run. In the normal windows firewall I can just searxh the .exe and block it right away. I need some help with this, I might just doing something very wrong in the first place.
  16. Добрый день. Приложите, пожалуйста, полный GSI отчет собранный на сервере администирования.
  17. Veuillez consulter le Support Technique svp https://center.kaspersky.com/fr et joindre : > Description du problème > Log GSI > Capture d’écran
  18. Добрый вечер. Подробнее о возможности управлять внутренними пользователями KSC и о возможностях настроек данных пользователей вы можете узнать в руководстве администратора на странице 169 https://docs.s.kaspersky-labs.com/russian/kasp10.0_sc_admguideru.pdf
  19. Appication Whitelist

My question is regarding APP white list? I have applied App white list on my system and it is successfully working. When I'm creating the report regarding APP WL...In that report I'm getting " White list : Not Supported".. what does it mean "White List : Not Support"? Please find below snap.
  20. KFA\KAV\KIS\KTS\KS\KSOS: 19.0.0.1037

на роутер в хроме у всех заходит с кис по http? У меня выдает ошибку length, а в эдже криво заходит, там как вордовский текст всё. Уже как минимум 3я бета такая (1001, 1020, 1037).
  21. Да, буду использовать 5.0.91, спасибо
  22. Yury N., даже если AVZ вы заставите работать с этого диска его логи будут бесполезны :). Так что можете даже не добавлять в список на будущее.
  23. Добрый день. Работа сервера администирования версии 10.3.407 c MySQL 5.0.96 не заявлена в информации к релизу. Я рекомендую использовать версии сервера базы данных перечисленные в документации к KSC, поскольку работа сервера заявлена именно в связке именно с этими версиями MySQL
  24. Bonjour, J'ai réinstallé ce week-end complètement et proprement toutes les applications Kaspersky (KTS 2018, KSC et KPM) sur mon ordinateur (cad avec désinstallation préalable et complète incluant les paramètres). Le phénomène s'est reproduit : j'ai lancé Secure Connexion ce matin mais viens de le retrouver ce soir déconnecté du serveur choisi ce matin. L'activité internet et les connexions n'étaient pas interrompues bien que non sécurisées ! Comme indiqué précédemment : Cela rend mon PC vulnérable et le problème est qu'il n'y a aucun système de coupure du trafic internet en cas de déconnexion de Secure Connexion (comme ce qui existe dans certaines solutions concurrentes: par exemple la fonction Connexion Guard de VPNTunnel.se le fait très bien). Avez-vous svp identifié un correctif pour palier à cette faille majeure du logiciel, rendant son utilisation dangereuse ?
  25. Appication Whitelist

Hello. According to information provided in your GSI report you will likely need to reinstall KSC server on this workstation, make sure to create a backup copy of your data if you need it. How to use klbackup utility in case you encounter any problems whith backup task https://support.kaspersky.com/10585
  26. Hi, The Behaviour shown above has ceased to occur with the installation of KAV 2018 Patch g!
  1. Load more activity