Jump to content

Kaspersky Plus Antivirüs yanlış pozitiv Web kamera bildirisi

mvrsali

Recommended Posts

Web kamerasını kullanmadığım halde Kaspersky Antivirüs sık-sık kameranın kullanıldığı ile ilgili pop-up bildirim veriyor. Mesela, Edge ve ya Chrome kullanıyorum, ve ya hiç alakası olmayan bir uygulama arka planda çalışıyor (FX Sound EQ gibi). Web kamerasının güvenlik ışığı yanmadığı halde bu uygulamaların webcami kullandığı ile ilgili pop-up çıkıyor. Eğer şuan kullanmıyorsam ve bana bu bildiri kullanmadığım halde iletiliyorsa ve eğer Chrome, Edge ve ya alakasız bir şekilde FX Sound EQ bana vebcam isteği göndermiyorsa Kaspersky doğru çalışmayan bu özelliği neden uygulamasında kullanmaya devam ediyor? Çünkü o zaman aslında endişelenmemem gereken zamanda boşa endişeleniyorum ve bu uzun vadede mentalime zarar verir. Yoksa tam aksine uygulamalar gizlince (vebcamin güvenlik ışığı yanmamasına rağmen) vebcamime erişiyor mu?

Device name    Vivobook-15
Processor    12th Gen Intel(R) Core(TM) i5-1235U   1.30 GHz
Installed RAM    8,00 GB (7,70 GB usable)
System type    64-bit operating system, x64-based processor

Edition    Windows 11 Pro
Version    23H2
Installed on    ‎26.‎01.‎2024
OS build    22631.3880
Experience    Windows Feature Experience Pack 1000.22700.1020.0

https://support.kaspersky.com/help/Kaspersky/Win21.18/tr-TR/144122.htm

https://support.kaspersky.com/help/Kaspersky/Win21.18/tr-TR/85850.htm

https://support.kaspersky.com/help/Kaspersky/Win21.18/tr-TR/85234.htm

Cihazınızda Webcam bulunuyor, webcam ışığı yanmıyor sadece diyorsanız sadece erişim sağlayan bir uygulama olabilir bu yüzden bildirim şekilde uyarı geliyor olabilir.

Windows ayarlarından da Webcam ve Mic. erişimini kontrol edebiliriniz.

Efendim, uygulama kameraya erişiyor diye bildirim almıyorum ki... Aldığım bildirim "Uygulama veb kamerayı kullanıyor" şeklinde. Yemin ediyorum, uzun vadede anksiyeteye bile neden ola bilir bu durum. Düşünsenize, vebcamin ışığı yanmıyor ama, Kaspersky sürekli false-positive bildirim göndererek seni tedirgin ediyor.

• The title was changed to Kaspersky Plus Antivirüs yanlış pozitiv Web kamera bildirisi

False-positive olduğunu nereden biliyor muyum? Tamam, söyleyeyim, kameranın bildirim işığı kontrölcüsü yazılımsal olarak kameraya bağlı değil, donanımsal olarak bağlı. Yani gerçekte bir uygulama vebcami kullanıyorsa bildirim ışığının yanması öyle keyfi değil ve ya yazılımsal bir takım hacklemeyle engellenemez. Aksine kamera çalışıyorsa ışığın yanması zorunludur. En azından benim kullandığım cihazda bu şekilde. Ama antivirüsün "X uygulaması veb kamerayı kullanıyor" uyarısı sırasında ışık yanmıyor. Bu da bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor bence. Katiyen Chrome, Edge ve ya EQ uygulamamı korumuyorum, ama bu durumda Kaspersky antivirüsün f/p uyarı verdiğini gösteriyor. Ayrıca kullanıcı adına küstahca konuşmak yerine uygulamadakı soruna odaklanmanızı öneririm. Kaspersky Antivirüsü en az 5 yıldır ve Windows-u en az 15 yıldır kullanıyorum. Donanım erişimi kontrolleri nedir bilirim. Kendinizi gülünç duruma düşürmeyiniz

19 hours ago, mvrsali said:

Yani gerçekte bir uygulama vebcami kullanıyorsa bildirim ışığının yanması öyle keyfi değil ve ya yazılımsal bir takım hacklemeyle engellenemez. Aksine kamera çalışıyorsa ışığın yanması zorunludur.

Yanlış bildiğiniz için sizi uyardım. Siz üslubunuzu bozup çözüm yerine konuşmaya devam ediyorsunuz. Size destek kısmındna sorunuzu bildirmeniz gerektiğini bildirdim, buradan yapacağınız bir şey yok. Gerekli uygulama ayarlarını da üstte bildirdim. Uygulamada bir sorun olduğunu düşünüyorsan buraya değil desteğe bildireceksin.

19 hours ago, mvrsali said:

En azından benim kullandığım cihazda bu şekilde.

Keşke bu cümleyi de işaretleseydiniz. Çözüm odaklı yaklaşsaydınız.

On 7/29/2024 at 8:35 AM, murat5038 said:

F/P olduğunu nereden biliyorsunuz? Yukarıda bağlantıları incelemediğiniz belli.

Nereden biliyorsunuz incelemediğimi? Bir de "belli" yazmışsınız. Evet.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...