Jump to content

Svchost.exe Wpad.dat Problemi


ahmetbaklaci

Recommended Posts

Merhaba Murat Hocam iyi günler, Technopat’tan selamlar. Lisanslı olarak Total Security kullanıyorum. Sorunuma gelirsek; yaklaşık 1 aydır aralıklarla, bazen 10 dakikada bir bazen de 2-3 dakikada bir Kaspersky uyarı veriyor. Svchost.exe üzerinden http://wpad.domain.name/wpad.dat uyarısı alıyorum. Raporlar, web antivirüsü bölümüne geldiğimde ‘’erişim reddedildi, svchost.exe, kötü amaçlı bağlantı ve tehdit düzeyi yüksek olarak görünmekte. Sorunun neden kaynaklandığını hala bulamadım ve şu an web antivirüsünün bildirimlerini kapatarak sistemi kullanmaktayım. Sistemimde defalarca tam tarama gerçekleştirdim ve bir sorun gözükmüyor. 1 hafta önce yeni SSD takınca temiz kurulum gerçekleştirmiştim fakat kurduktan hemen sonra tekrar başladı uyarılar yani bir çözüme kavuşamadım. Aşağıdaki ekran görüntülerinden gördüğünüz gibi bazen 2 dakikada bir veriyor fakat genellikle tam tamına 10 dakika da bir hatta saniyesi saniyesine aynı. Bazen 1-2 saniye aşağı yukarı oynamalar oluyor ama sistematik bir şekilde 10 dakika da bir olması ilginç.

 

Buradaki çözümlerden bazılarını denedim (192.168.1.1 üzerinden fabrika ayarlarına sıfırlama ve firmware güncellemesi) ama bir sonuca ulaşamadım. Modem ayarları üzerinden şu anda DNS olarak Cloudflare’nin 1.1.1.1/1.0.0.1’i kullanıyorum. DNS değiştirdiğimiz takdirde (ISS sağlayıcısı TT’nin veya otomatik) bir gelişme yaşanabilir mi veya bu durumun halihazırda kullandığımız bir uygulama veya oyundan kaynaklanma ihtimali var mı? Bildirimleri yeniden açıp oyun ve uygulamalarda tekrar gözlem yaparak bir uygulamadan dolayı kaynaklandığını görebilir miyiz?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bu sorun modemden genelde kaynaklanıyor. Eski bir firmware sürümü varsa bu sebep oluyor. Güvenlik açığı gibi düşünebilirsiniz. Üreticinizle görüşüp firmware isteyin bu durumu bildirip.

Ek olarak Kaspersky teknik destek talebi açıp sorununuzu bildirin.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...