Jump to content

PC ye takılan CD virüslü ve düzeltilemiyor


eceaksoy
Go to solution Solved by murat5038,

Recommended Posts

  • Solution

Merhabalar Ece hanım,

Kaspersky zararlıyı tespit edip silememe nedenini resimde sağ altta açıklama kısmında görebilirsiniz.

CD/DVD vb. gibi materyaller RW özelliği bulunmuyorsa içeriğinden bir şey çıkartılıp eklenemez. Bu yüzden, yazma ve silme özelliği bulunmayan bu materyaller içerisinde kendiniz de okuma haricinde bir işlem yapamayacağınız için kullandığınız AV de aynı şekilde bir işlem yapamaz.

Bunun yazılımla değil teknolojik kısıtlama ile bir alakası vardır. CD-R, CD-RW farkını öğrenirseniz anlayabilirsiniz.

Şunu belirtebilirim. Kullandığınız AV, okuma özelliği ile tespit etse de içinde bulunan zararlıyı çalıştırdığınızda bulaşma özellikli bir zararlı ise bunu sisteme geçmeden engelleyecektir. Bunun için bir kuşkunuz olmasın.

 

Bunun dışında yapabileceğiniz şey, CD gibi tarihi geçmiş teknolojiler yerine USB bellek içerisine gerekli dosyalarınızı yedeklerseniz buradan zararlı bulaşmalarına karşı AV’ler işlem yapabilir olduğundan kalıcı bir zararlı içlerinde bırakmazlar.

Bunun da bir dezavantaj yanı CD’ler gibi sadece okuma değil yazma ve silme yetkisine de sahip olduklarından zararlı bulunan bir sisteme taktığınızda içerisine otomatik zararlı bulaşabilir. Sizin sistemde AV kullandığınız takdirde tanımlanmış bir zararlı ise yine bir sorun çekmezsiniz çünkü AV sizi ondan da koruyup içeriği bu sefer yazma ve silme yetkileri olduğundan otomatik silecektir.

 

Geçmiş olsun iyi günler dilerim :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...