Jump to content

Aylarca virüs olarak görünmeyen dosyanın virüslü olduğunun söylenmesi

Mustafaa

Recommended Posts

Merhabalar,

Bilgisayarımda yaklaşık 2 yıldır güncel kaspersky virüs programı kullanmaktayım.

Aylar önce arkadaşıma gelen bir dosyayı kendi bilgisayarında açamadığı için benimkinde önden bir virüs taraması yapıp ben açayım dedim. Virüslü ise en azından anlamış oluruz temizleriz bilgisayarını demiştim.

Kaspersky virüs olarak görmedi güvenli olduğunu düşünerek açmıştım ama bende de çalışmamıştı.

Bugün ise bu dosyanın varlığını unutmuş olan ben Kaspersky'dan bir uyarı gördüm ve bu dosyanın Trojan olduğunu söylüyordu ve hemen sildirdim.

Şuan ağ taraması gerçekleştirdim ve tam tarama da bitmek üzere ama içim hiç rahat değil umarım 6 aydan fazla bir süredir Kaspersky kullanıyorum diye güvende hissedip aslında bilgilerim sızmıyordur.

Şuan aklımda tek bir soru.. Bunca zaman virüs olarak görmediği halde(En az 6 aylık bir süreçten bahsediyoruz..) neden bugün gördü? Virüs bugün mü aktif oldu da fark edildi yoksa Kaspersky database'ine bugün mü girdide fark edebildi?

Bilgisi olanlar bilgilendirebilirse müteşekkir olurum.

Saygılarıma,

Mustafa

asdı.JPG

• 3 weeks later...

Tespit edilen dosyayı bilmediğinizden bir şey söyleyemeyiz. AV, sezgisel olarak zararlı olabilir denmiş. Kesin olarak bir şey denemez. Şüpheli işlemleri olmuş olabilir. Dosyayı sadece indirip taratmak yeterli olmaz her zaman, açılması ve işlem yapması gerekebilir çoğu zararlı için.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...