Jump to content

Yusuf Alp

Members
 • Posts

  36
 • Joined

 • Last visited

Reputation

3 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Merhaba, bugün yeni format attığım ve Windows 11'e yükselttiği bilgisayarıma kaspersky free indiriyordum, inerken birden ekran gitti, simsiyah oldu, ve bilgisayardan bazı sesler geldi, anlayamadım bir cihaz çıkarılıp geri takılmış (veya tam tersi) ya da ekran kaydından çıkıp geri girdi gibi oldu (veya tam tersi) bu neden olmuş olabilir? Bunu yazarken yine oldu ve şimdi windows update'den güncelleme yapıyordum ama önceden olduğunda bir güncelleme yapmıyordum diye hatırlıyorum bu neden olmuş olabilir yardımcı olur musunuz?
 2. Tamam teşekkürler, iyi günler :)
 3. Merhaba bugün galiba Kaspersky'ım Kaspersky Plus'a güncellendi ancak güncellemeden önce bilgisayarım kendiliğinden kapandı ve ondan sonra bazı sorunlar oldu (bilgisayar açılmadı vs.) Bilgisayarı açtığımda kaspersky simgesi normalde olmamasına rağmen masaüstüne gelmişti ve simgeye tıklayarak uygulamayı açtım, açıldıktan sonra veya açılırken sağ alttaki arka planda çalışan uygulamaların olduğu yerdeki kaspersky simgesi kırmızıya döndü ondan sonra Kaspersky'ın ekranı geldiğinde güncelledik vs. Yazıyordu ve bu kırmızı simge tekrar yeşile dönmüştü (galiba) ve Kaspersky'ın ekranında da tehdit olduğuyla ilgili bir şey göremedim. Bildiğim kadarıyla simge herhangi bir tehdit olduğunda kırmızıya dönüyor. Bu simge neden kırmızıya dönüp sonra tekrar yeşile dönmüştür?
 4. İşte yabancı kaynak benim bilgisayarın başında olmadığım zaman bağlanmış olabilir ondan bahsediyorum.
 5. Yani tam olarak bunlar var mı cihazında bilmiyorum ancak zaten ben buralara bir virüs bulaştıktan sonra gelişmiş tehdit koruması bulabilir mi onu soruyorum. Çünkü virüs bulaştığını düşündüğüm zaman ben bilgisayarın yanında değildim ve zaten ben şuan indirme bile yapmıyorum doğru düzgün neredeyse, yani bana ben bilgisayarı kullanırken bulaşacağını pek düşünmüyorum ancak o bilgisayarın benim yanımda olmadığı zaman bulaşmış olabilir dediğim gibi ben bundan şüpheleniyorum.
 6. Yukarıda söylediklerim derken? Tam görmemiş olabilirim ancak yukarıda söylediklerim derken neyden bahsettiğinizi anlayamadım.
 7. Anladım, yani Kaspersky Free açık olduğu sürece tarama yapmama gerek kalmadan gelişmiş tehdit koruması önyükleme kısımlarına (Legacy ve Uefi'deki önyükleme kesimleri, mbr, gpt vb.) erişebilir ve oradaki tehditleri tespit edebilir o zaman değil mi? @murat5038 Biraz fazla tekrarlamış olabilirim ancak emin olmak istiyorum bu konuda, son birkaç aydır çok sinirimi bozdu bu önyükleme ve BIOS olayı.
 8. Hayır yetkili olduğunuzun farkındayım hatta buraya konu açmamın sebeplerinden birisi de bu. Zaten Kaspersky'ın gelişmiş tehdit koruması erişebiliyor mu bunun hakkında bir bilgim yok ancak başka antivirüslerin sitelerine baktığım zaman "gerçek zamanlı dosya taraması" adındaki sistemlerinin erişmediğini gördüm. Ancak bundan sonra bunu forumda sorduğum zaman bir yetkili antivirüs programının o dediğim bölümünün altının bir ekran görüntüsünü attı ve orada da erişebildiğini gösteriyordu. Ancak sitesinde öyle göstermemesi kafamı karıştırdı diğerleri diye bahsettiğim şey bu.
 9. Ben BIOS virüslerinden bahsetmiyorum. MBR, GPT gibi önyükleme kısımlarına bulaşan virüslerden bahsediyorum (LEGACY'de sektör 0, UEFİ'de de disklerde yer alıyor galiba), ve dediğim gibi bilgisayarın yanında bile olmadığım için dedikleriniz yapılmış olabilir. @murat5038
 10. 1. "bilhassa bu tür bir zararlıda etkileşime girdiği için BIOS gibi sektor ve çiplere erişimi denetim altında tutuyor." Bu yeri tam anlayamadım ancak biraz daha açabilir misiniz? 2. Kaspersky'ın kendi sitesinden önyükleme virüslerine baktığım zaman usb gibi yerlerden bulaşabildiğini okumuştum, evet BIOS virüsleri çoğu zaman şirketlere bulaşıyor ancak önyükleme kısımlarına bulaşan virüs türlerinden bahsediyorum ben, buradaki virüsü nasıl silebilirim diye bir araştırma yaptığımda virüssüz bir diskten kodun çalıştırılması gerekir gibi bir şey dediler ve virüssüz disk diye neyden bahsettikleri hakkında hiçbir fikrim yok. Yani buraya bir şey bulaşırsa nasıl silenileceğimi bilmediğim için ve yine farklı antivirüslerin korumalarına bakınca gerçek zamanlı dosya koruma sisteminin taramadığını görüyorum, size soruyorum ve siz de bana tarayabilir diyorsunuz. Bazıları gelişmiş tehdit koruması da erişir diyor bazıları ve sitelerden okuduğum kadarıyla gelişmiş tehdit korumasının erişmediğini görüyorum. Sorduğum zaman net bir yanıt da alamıyorum kimseden ve kafam cidden karışmaya başladı, ben zaten çoğu kişiden daha dikkatli kullanıyorum cihazı ancak bu önyükleme virüsünün bulaştığını farzettiğim zaman bulaştığı zaman ben bilgisayarın başında bile yoktum. Kafam çok karıştı ben buraların korunduğundan nasıl emin olabileceğim? @murat5038
 11. Ben şundan dolayı Gelişmiş tehdit korumasının erişemeinde kesinlik istiyorum: Çünkü birkaç yere baktığım zaman eğer ki virüs şifrelenmiş taramaya bulunamıyor diye biliyorum bundan dolayı Gelişmiş tehdit korumasının LEGACY veya UEFİ sistemlerin önyükleme kısımlarına erişip erişmediği hakkında kafaya takıyorum. Evet psikolojik bir hale getirmemem gerekiyor ancak bilgisayar benim kontrolümde olmadığı bir zaman bulaştığını düşündüğüm için ve bu önyükleme kesimlerinin temiz olduğundan emin olamadığım için sinirimi bozdu bu zararlı çeşitleri. @murat5038
 12. Antivirüs kullanarak tespit edildiğini söylemiş, yani UEFİ'deki veya LEGACY'deki önyükleme kısımlarına (galiba UEFI sistemde disklerde, LEGACY sistemlerde de sektör 0'da yer alıyor) Kaspersky'ın Gelişmiş tehdit koruması bu bahsettiğim bölümlere KESİNLİKLE erişebilir ve buradaki tehditleri tespit edebilir değil mi? Bundan emin olabilirim değil mi? @murat5038
 13. Merhaba Kaspersky Free Antivirüs'ün gelişmiş tehdit koruması UEFİ veya Legacy sistemlerin önyükleme kısımlarına KESİNLİKLE erişebilir ve oradaki tehditleri tespit edebilir mi?
 14. As far as I know, it cannot be accessed because it is located on a chip on the Motherboard and many people say that they cannot access it. However, 2 people say that antiviruses can access it, and when I asked why, it gave me a very long explanation. Which of these is correct? Can antiviruses access the BIOS of Legacy systems? !Note!: I would appreciate it if you could answer your questions without noticing the antivirus.
 15. Anladım. Ancak KESİNLİKLE benim verilerime, bilgilerime, dosyalarıma, kamerama, mikrofonuma veya bilgisayardaki erişebileceği, bir şeyler yapabileceği BİOS dışında ne varsa vs. Erişemez ve yapamaz ve bu kesindir değil mi? @murat5038
×
×
 • Create New...