Jump to content

Recommended Posts

Sayın Yetkili,
 
Ay başından beri sürekli mail ve telefon yoluyla size ulaşmaya çalışıyorum, ancak bu mümkün olmuyor. Hangi maili denedimse ingilizce yazmam isteniyor, oysa daha geçen sene customerservicesolution@kaspersky.com maili üzerinden Türkçe yazışabilmiş ve destek alabilmiştim. Şimdi de telefonda verilen bu maili deniyorum umarım bana mümkün olduğunca çabuk bir cevap verirsiniz.
 
Birkaç senedir kullanmış olduğum Kaspersky Anti-virüs programımın süresi yaklaşık 13gün sonra dolacaktır.
 
Bu sene yaptığınız teklif üzerine 103,99TL ile kullanmış olduğum bu programı Internet Security'e yükseltmek istiyorum.
 
Birkaç gün içinde 103,99TL+KDV ile toplam 122,71TLyi kredi kartım ile ödedikten sonra:
1- Göndereceğiniz yeni kodu nereye yazmam gerekiyor?
2- Yeni kodu hemen giriş yapmam gerekiyor mu?
3- Eğer gerekmiyorsa en geç hangi tarihte bu girişi yapmam gerekir?
4- Bu kodu giriş yaptıktan sonra geçerlilik tarihi 13gün sonra kullanmış olduğum programın süresi dolduktan sonra mı başlayacak, yoksa hemen mi geçerli olacaktır?
5- Program yükseltmesi yaptığımda bir dahaki seneye yenileme zamanım geldiğinde aynı programı yenilemeyip bir önceki sene yani şu anda kullandığım programa dönüş yapabiliyor muyum?
 
Konuyla ilgili olarak bana yukarıdaki sıraya göre cevap verirseniz çok sevinirim.
 
Bilginiz ricasıyla, iyi çalışmalar dilerim.
 
Saygılarımla,
Özlem NUR

Share this post


Link to post

Merhaba Özlem hanım,

Teknik sorunlarda ilk olarak özel değilse forum sistemini kullanmanız daha doğrudur. Lisans özel işlemlerinde ve satış işlemlerinde sadece ilk adımı telefon veya mail ile iletmeniz daha gereklidir.

Sorduğunuz soruları buradan cevaplandıracağız.

1- Göndereceğiniz yeni kodu nereye yazmam gerekiyor?

Burada göründüğü gibi yazılım içinden lisans kısmından yeni lisans girebilirsiniz. Diğer yöntem My Kaspersky hesabınızdan ürününüze yeni lisansı girebilirsiniz.
 
2- Yeni kodu hemen giriş yapmam gerekiyor mu?
 
3- Eğer gerekmiyorsa en geç hangi tarihte bu girişi yapmam gerekir?
Eğer yenileme lisansı almadıysanız en kısa zamanda etkinleştirmeye bakın. Yenileme lisansı ise lisans bitmeden veya bittiği gün ekleyebilirsiniz.
 
4- Bu kodu giriş yaptıktan sonra geçerlilik tarihi 13gün sonra kullanmış olduğum programın süresi dolduktan sonra mı başlayacak, yoksa hemen mi geçerli olacaktır?
Lisansı ne zaman sisteme veya programa girerseniz o zaman başlar. Yenileme ise zaten otomatik bittiğinde başlar sisteme kaydettiğinizde.
 
5- Program yükseltmesi yaptığımda bir daha ki seneye yenileme zamanım geldiğinde aynı programı yenilemeyip bir önceki sene yani şu anda kullandığım programa dönüş yapabiliyor muyum?
Bu sorunuz biraz karışık anlatmışsınız. Ancak Total sürümü 2019 şuan kullanıyorsanız, bir sonraki sene yine lisansı yenilerseniz yine Total sürümüne veya daha düşük İS ürününü etkinleştirebilirsiniz. Ancak tavsiyemiz Total kullanıyorsanuz Total kullanmaya devam edin. Eğer sürümden kasıt 2019, 2018 sürümleri ise 3 sene kuralı mevcut.
2019 lisansı  aldıysanız bir sonraki gelecek 3 sürümü kullanabilirsiniz.

Share this post


Link to post

×
×
  • Create New...

Important Information

We use cookies to make your experience of our websites better. By using and further navigating this website you accept this. Detailed information about the use of cookies on this website is available by clicking on more information.